Twój własny Google Wave

Eksperymentalny komunikator Googla będzie udostępniony w postaci możliwej do uruchomienia na własnym sprzęcie.

Google uruchomił usługę Wave w maju 2009, a w tym roku, w sierpniu podjął decyzję o jej likwidacji. Usługa łączy w sobie cechy komunikatora i wiki. Ma być czynna co najmniej do końca roku (jeśli ktoś nie miał okazji z niej skorzystać, to nadal może jeszcze wejść na wave.google.com).

Zgodnie z informacją która pojawiła się na oficjalnym blogu Google Wave, firma zdecydowała się udostępnić większą ilość kodu aplikacji, w formie która umożliwi uruchomienie usługi na swoim własnym sprzęcie, jak to określił autor wpisu "Wave in the box". Ostrzega on jasno, że nie będzie to Wave znany z wave.google.com, ale raczej jego uboższy kuzyn, ma jednak pozwolić między innymi na import danych wyeksportowanych z wersji usługi utrzymywanej przez Google.

Wygląda na to, że Wave ma szansę doczekać się drugiego życia. Otwarty kod oznacza, że twórcy aplikacji będą mogli łatwiej wykorzystywać jego funkcjonalności w swoich programach, lub rozbudowywać funkcje dostępne w wersji którą wyda Google. Czy to oznacza, że ma on szansę stać się szeroko wykorzystywany? Nie podejrzewam, ale całkiem możliwe, że szerzej niż w tej chwili.

[via Google Wave Blog ]

Maciej Starzycki

Więcej o: