Pierwsza indyjska sonda księżycowa zakończyła swoją misję 29 sierpnia 2009 nieoczekiwaną utratą kontaktu. W efekcie funkcjonowała ona od października 2008, do sierpnia 2009 - niecałą połowę pierwotnie planowanego czasu. Mimo to dostarczyła 70 tys. zdjęć i dużo danych nt. minerałów, oraz pierwiastków chemicznych znajdujących się na księżycu.
Dane zostaną podzielone na dwie części, pierwsza będzie obejmować informacje zebrane od listopada 2008 do lutego 2009, zaś druga od marca do sierpnia 2009. Pierwsza część danych ma być dostępna do końca tego roku. Łącznie zajmują one 26 GB, zawrą się w tym zdjęcia, ale także mapy minerałów i pierwiastków chemicznych, a także trójwymiarowe modele topograficzne wysokiej rozdzielczości.
Indyjska sonda jako pierwsza potwierdziła obecność wody na Księżycu. Z 11 znajdujących się na pokładzie czujników, pięć było produkcji indyjskiej, zaś 6 amerykańskiej lub europejskiej. Sonda została wystrzelona przez indyjską agencję kosmiczną ISRO, z portu kosmicznego Sriharikota w Andhra Pradesh. Szacowany koszt misji to 3,9 miliarda rupii (czyli trochę ponad 250 milionów złotych).
[via Moon Daily ]
Maciej Starzycki