AMD prezentuje pierwsze układy Fusion

AMD zapowiedziało chipy Fusion APU (łączące rdzenie procesorowe i układy graficzne) na Computex 2010. Choć mają wejść do masowej produkcji w przyszłym roku, model Zacate jest już gotowy - pokazano go na IFA 2010.

Firma od najbliższego poniedziałku do środy będzie prezentować w San Francisco Zacate APU. Chip składa się z dwóch rdzeni Bobcat, rdzenia do obliczeń graficznych, zintegrowanego kontrolera DDR3 oraz układu UVD do odtwarzania wideo. Zacate APU wyprodukowano w technologii 32 nm. Zapowiedź brzmi obiecująco - Zacate podobno radzi sobie ze streamingiem wideo w rozdzielczości full HD, obsługuje DirectX 11 i wspiera sprzętową akcelerację w przeglądarkach internetowych.

Bardzo ważne jest również zużycie energii - chip może pochwalić się wskaźnikiem TDP (moc wydzielanego ciepła) na poziomie 18 W. Warto pamiętać, że AMD pisząc o TDP podaje teoretyczną, maksymalną moc (odmiennie od Intela, który określa TDP przy użyciu normalnych aplikacji) - układ Zacate jest więc całkiem oszczędny. Jeśli tylko nie będzie zbyt drogi, z pewnością znajdzie się dla niego miejsce w komputerach all-in-one, laptopach czy netbookach. Kolejny, również dwurdzeniowy Ontario APU będzie zużywał 9 W.

[via AMD ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: