Android na drugim miejscu przed końcem roku?

Według raportu opublikowanego przez firmę Gartner, Android przed końcem 2010 roku będzie drugim najpopularniejszym systemem na smartfonach na świecie.

Pierwsze miejsce ma niezmiennie należeć do Symbiana. Nokia ma na rynku tak olbrzymią ilość aparatów, że na podważenie jej pozycji będą potrzebne lata (Android ma jej dorównać w 2014 roku).

Do końca roku udział rynkowy Nokii ma wynieść 40%, Androida 17,7%, BlackBerry 17,5%, zaś iOSa 15,4%. Według analityków Gartnera wpłynie na to przede wszystkim duża ilość tanich telefonów z Androidem. Do 2014 60% rynku ma być zdominowana przez otwarte platformy, zaś zamknięte (iOS Appla, BlackBerry RIMa), będą miały więcej użytkowników niż w tej chwili, ale pozostaną w tyle za rynkiem.

Wydaje mi się, że Android jest na drodze do stania się swojego rodzaju "Windowsem smartfonów", dostępnym tanio na dużym asortymencie sprzętu od różnych dostawców. Nie wiem co w tej sytuacji czeka Windows Phone, ale analitycy Gartnera nie wróżą mu świetlanej przyszłości. RIM i iOS lądują gdzieś pomiędzy, każdy ze swoją grupą odbiorców.

[ Gartner via Ars Technica ]

Maciej Starzycki

Więcej o: