Laserowy plecak mapujący pomieszczenia

Stworzone na Uniwersytecie Kalifornii, Berkeley urządzenie pozwala na automatyczne tworzenie trójwymiarowych, fotorealistycznych modeli wnętrz budynków.

Urządzenie zostało sfinansowane przez Biuro Badań Naukowych Sił Powietrznych USA (AFOSR) oraz Biuro Badań Armii USA (ARO) i jest pierwszym z całej serii systemów, które będą w stanie działać bez montowania ich na robocie lub pojeździe. Zapewnia bardzo szybkie mapowanie przestrzeni, w której się porusza, ponieważ zbiera dane kiedy jego operator idzie, podczas gdy stosowane do tej poru urządzenia wymagały zatrzymywania się w regularnych odstępach i zbierały dane bardzo powoli.

Technologia ta będzie wykorzystywana przez wojsko do tworzenia modeli budynków i umożliwienia planowania zadań, z pewnością znajdzie też zastosowanie na rynku cywilnym. Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Avideh Zakhora wygenerował już modele 3D dwóch pięter budynku działu elektrotechniki na Berkeley.

Chociaż patrząc na zdjęcie urządzenia, to jeszcze daleko jest do systemu, który mógłby nosić każdy żołnierz tak, aby jego osobisty komputer automatycznie tworzył mapę budynku, jak w grach komputerowych. Automapa znana z gier FPP jeszcze raczej długo nie stanie się rzeczywistością.

[via Science Daily , The Register ]

Leszek Karlik

Więcej o: