Toshiba i Jacob Jensen Design czyli japońskie telewizory podszyte duńską stylistyką

Toshiba w swoim najnowszym telewizorze flagowym postanowiła opracować unikalny design. Dlatego rozpoczęła współpracę ze studiem projektowym Jacob Jensen Design - ikoną duńskiej stylistyki. Jakie są jej efekty? Telewizor na targach IFA 2010 zaprezentował sam szef studia.

Jacob Jensen Design zaprojektowało wygląd telewizorów Toshiby z serii VL748, WL768 i ZL1. Duński projektant powiedział na targach w Berlinie, że największym wyzwaniem jest stworzenie telewizora, który prezentuje się atrakcyjnie także po jego wyłączeniu .

- Kiedy włączasz telewizor, nie zwracasz uwagi na produkt, tylko na treść prezentowaną na ekranie. Kiedy go wyłączasz, widzisz przed sobą dużą powierzchnię porównywalną z oknem, tylko że za tym oknem zawsze jest ciemno.

- tłumaczy Jensen.

Mniej znaczy więcej i forma podąża za funkcją

Duńskie studio kierowało się dwoma maksymami, tworząc design dla Japończyków - "mniej znaczy więcej" i "forma podąża za funkcją " . Duńczycy wykorzystali z idei Bauhausu (kierunek architektoniczny, jeden z odłamów niemieckiego modernizmu) preferującego minimalizm.

- Podstawowym założeniem, z którego projektant musi sobie zdawać sprawę jest to, że finalny produkt ma atrakcyjnie prezentować się z daleka, lecz jeśli podejdzie się do niego bliżej, musi być po prostu magiczny. Jego widok musi Cię do niego przyciągnąć, a kiedy go dotkniesz powinna powstać relacja pomiędzy urządzeniem, a człowiekiem. To fundamentalne założenia przy projektowaniu produktów naszpikowanych nowoczesnymi technologiami.

- powiedział Jensen.

studio

Z bliska dostrzegalne są ascetyczne detale , takie jak dotykowy panel sterowania czy podstawa robiąca wrażenie zawieszenia w przestrzeni. Telewizor został wykonany ze szkła i metalu , dzięki czemu nie kojarzy się też z tandetnym plastikiem.

Stylistyka Scandi-Asian

- Nowe telewizory Toshiba mają w sobie dużo charakteru Jacoba Jensena lecz widać w nich równie dużo elementów stylistycznych charakterystycznej dla sztuki japońskiej. Dla mnie jest to wspaniały mix stylistyki skandynawskiej i azjatyckiej, dlatego nazywam go stylistyką "Scandi-Asian".

- tak Jensen opisuje nowy styl w telewizorach Toshiby.

studio

Najładniejszy telewizor z targów IFA 2010?

A jak Wam się podoba "Scandi-Asian" - nowy duński design japońskich telewizorów Toshiba? Muszę przyznać, że jest całkiem przyjemny, zresztą wpisuje się idealnie w nową modę designerskiego minimalizmu obecną na targach IFA 2010 . Chyba faktycznie - przynajmniej w mojej ocenie - był to najładniejszy telewizor na targach w Berlinie. Faktycznie z bliska zwłaszcza robił wrażenie i przykuwał uwagę starannie wykonanymi detalami.

Mariusz Koryszewski

Co myślisz o duńskim designie japońskich telewizorów?
Więcej o: