Musopen uwalnia muzykę klasyczną

Biblioteka muzyki darmowej muzyki klasycznej organizuje zbiórkę na nowe projekty.

Musopen jest darmową biblioteką muzyki klasycznej znajdującej się w domenie publicznej. Jako, że większość wielkich kompozytorów nie żyje już od jakiegoś czasu, prawa autorskie do ich kompozycji nie stanowią problemu. Nadal jednak istnieje problem wykonań, które także objęte są ochroną.

Celem Musopen jest zdobywanie nagrań nie obciążonych prawami autorskimi i udostępnianie ich publice. Organizacja ma już na koncie szereg nagrań, które zostały przez nią zlecone i uwolnione do domeny publicznej. W tym roku rozpoczęła ona zbiórkę 11 tys. dolarów za pośrednictwem portalu Kickstater, mającą na celu sfinansowanie nagrania większego repertuaru. Odzew przeszedł wszelkie oczekiwania, na ponad tysiąc osób zadeklarowało prawie 70 tys. dolarów.

Twórca projektu Aaron Dunn, nie wie jest jeszcze pewien na co zostanie przeznaczona kwota, jego marzeniem jest wynajęcie jednej z orkiestr cieszących się największą sławą, np. Filharmoników Londyńskich, zebranych środków starczyło by wtedy na niewiele materiału, ale mogło by zaskutkować sporym rozgłosem dla projektu.

Muzycy patrzą na projekt krzywo, obawiając się, że większa dostępność muzyki, może oznaczać dla nich mniejsze dochody, ale Dunn, nie podziela tych poglądów - ma wręcz nadzieję, że lepszy dostęp do muzyki klasycznej, zwiększy zainteresowanie koncertami. Oprócz tego zyskać mogą biblioteki, uniwersytety, czy niezależni filmowcy - często wykorzystujący w swoich produkcjach muzykę z domeny publicznej.

[via Ars Technica ]

Maciej Starzycki

Więcej o: