Akumulatory litowo-jonowe Amprius

Dzięki zastosowaniu krzemowych nanodrutów akumulatory litowo-jonowe mają mieć dwukrotnie większą pojemność.

Kalifornijski startup Amprius opracował akumulatory zdolne do magazynowania dwa razy tyle energii co dostępne współcześnie na rynku. Technologia Ampriusa ma wykorzystywać jako anodę w akumulatorze nie węgiel, tak jak we współcześnie stosowanych bateriach li-ion, ale krzem w formie nanodrutów.

Anoda krzemowa teoretycznie może przechowywać 10 razy tyle litu co węglowa, jednak trudno było przezwyciężyć problemy materiałowe związane z wykorzystaniem krzemu, który puchnął i pękał. Jednak w roku 2007 prof. Yi Cui z Uniwersytetu Stanfordzkiego pokazał, że jako anodę można wykorzystać nanostruktury z krzemu, które nie cierpią na problemy mechaniczne. W oparciu o jego badania założona została firma Amprius, która opracowała metodę tworzenia anody z krzemowych nanodrutów z metalowym rdzeniem wzmacniającym.

Prototypy zostały już przetestowane przez 250 cykli ładowania i rozładowywania, podczas których przechowywały dwa razy tyle energii co konwencjonalna bateria litowo-jonowa. Firma ma jednak nadzieję, że ich ogniwa będą w stanie wytrzymać do 3000 cykli, dzięki czemu będzie można je sensownie wykorzystać w pojazdach elektrycznych.

Amprius twierdzi, iż akumulatory oparte o nową technologię powinny trafić na rynek na początku 2012. Uwierzę, jak zobaczę, ale w sumie byłoby miło, gdyby baterie w laptopie czy komórce miały dwa razy większą poejemność.

[ Technology Review , via Next Big Future ]

Leszek Karlik

Więcej o: