Zdrowotne korzyści z karaluchów

Jak się okazuje, w mózgach karaluchów i szarańczy znajdują się dość mocne, nowe antybiotyki.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Nottingham zidentyfikowała dziewięć różnych nowych toksycznych dla bakterii cząsteczek w tkankach owadów. Grupa odkryła, że tkanki mózgu i systemu nerwowego karaluchów i szarańczy mogły zabić ponad 90% bakterii Escherichia coli oraz odpornego na metycylinę gronkowca złocistego (MRSA). Cytując Simona Lee, prezentującego prace grupy na spotkaniu Stowarzyszenia Mikrobiologii Ogólnej:

Mamy nadzieję, że cząsteczki te można będzie rozwinąć w leki na E. coli oraz MRSA, które są coraz bardziej odporne na stosowane obecnie leki. Ponadto, te nowe antybiotyki mogą zapewnić alternatywę dla dostępnych obecnie leków, które mogą być efektywne, ale mają poważne, niepożądane efekty uboczne.

Jako że przemysł farmaceutyczny produkuje coraz mniej nowych antybiotyków (jako że bardziej opłacalne jest tworzenie nowych leków przeciwbólowych, antydepresyjnych oraz pomagających na problemy z erekcją) nowe, alternatywne źródła leków są coraz bardziej potrzebne. Biorąc pod uwagę, że owady nie żyją w specjalnie higienicznych warunkach, fakt że opracowały one naturalne sposby chronienia się przed szkodliwymi mikroorganizmami nie powinien być szczególnie zaskakujący.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: