Google pozwane o nieuczciwą konkurencję

Firma Skyhook pozwała Google o naruszenie patentów i nieuczciwe praktyki biznesowe.

Skyhook był dostarczycielem oprogramowania dla telefonów komórkowych pozwalającego na lokalizację użytkownika za pomocą Wi-Fi. Oskarża teraz Google o naruszenie patentów dotyczących tej technologii, oraz wywieranie nacisku na producentów telefonów aby zrezygnowali z oprogramowania i usług Skyhooka, na rzecz podobnych funkcji realizowanych przez oprogramowanie Google Android.

W szczególności przedstawiciel Google miał grozić szefowi Motoroli (producenta dużo wazniejszego na amerykańskim rynku niż w Polsce), że jeśli nie zrezygnują ze Skyhooka, to Google odbierze im prawo do używania Androida, co spowodowałoby olbrzymi wzrost kosztów. Android teoretycznie jest oprogramowaniem otwartym (open source), jednak Google ma władzę nad wykorzystaniem tego systemu przez dopuszczanie urządzeń do sklepu z aplikacjami Android Market.

Skyhookowi ziemia zaczyna palić się pod nogami, byli przedtem dostarczycielem usługi lokalizacyjnej do iPhone'ów, ale Apple też zrezygnowało z ich usług na rzecz własnego oprogramowania, czyli na rynku pozostaje im WebOS, BlackBerry, Symbian, Windows Phone i Java, a nie są to platformy na których robi się teraz najlepsze interesy.

Oprócz zmowy, Google oskarżone jest o naruszenie czterech patentów opisujących technologię lokalizacyjne.

[Za The Register ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: