Chmura Google podwójnie zabezpieczona

Google ogłosił właśnie, że przedsiębiorstwa korzystające z Aplikacji koncernu (Dokumenty, Kalendarz, itd.) od dzisiaj będą zabezpieczane podwójnym logowaniem.

Google nazywa ten krok "potwierdzeniem w dwóch krokach". Opcję tę musi uruchomić administrator. Do typowego logowania (wpisanie loginu i hasła) dodany zostanie kolejny etap, który wymagać będzie telefonu komórkowego. Po wprowadzeniu poprawnego hasła do swojego profilu, na urządzenie wysłany zostanie kod potwierdzający (SMS, powiadomienie głosowe). Może on być także uzyskany dzięki aplikacji zainstalowanej na BlackBerry, iPhone'ie albo telefonie z Androidem ("Google Authenticator"). Rozwiązanie weryfikacyjne Google'a będzie dostępne na licencji open source, zatem przedsiębiorstwa same będą mogły dostosowywać aplikacje do swoich wymagań.

Podwójne logowanie może się wydawać niepotrzebnym zawracaniem głowy, albo utrudnianiem życia użytkowników, ale w przypadku zabezpieczania firmowych danych jest całkowicie uprawomocnione. W momencie, gdy najpopularniejszym hasłem jest "qwerty", a włamania na konta i usiłowanie wyłudzenia danych jest niezwykle rentownym zajęciem, sensowne wydaje się być zastosowanie komórki, jako jednego z elementów weryfikacji.

Dwuetapowe logowanie na początku ma być dostępne wyłącznie dla klientów biznesowych aplikacji Google, a później dla wszystkich użytkowników.

Joanna Sosnowska

Więcej o: