Internet@TV i nowe polskie widżety czyli Samsung atakuje Polaków internetem w telewizorze

Widżety w ramach Internet@TV to małe aplikacje, które pozwalają na dostęp do internetu w telewizorze. Koreański producent już rok temu jako pierwszy udostępnił 3 polskie widżety. Teraz Samsung zapowiedział wprowadzenie kolejnych ważnych widżetów w języku polskim - telewizji internetowej Ipla, 3 aplikacji z Onetu oraz radia internetowego Tuba.FM.
Rozwijana przez Samsung funkcja Internet@TV stanowi zapowiedź nowego sposobu konsumpcji treści telewizyjnych, jaki wkrótce zagości na dobre w naszych domach. (...) Konsekwentnie dążymy do realizacji tej wizji.

- powiedział Grzegorz Stanisz z Samsunga.

5 nowych polskich widżetów w telewizorach Samsunga

W ramach właśnie zawartych porozumień z firmami takimi jak Agora, Onet i Redefine zasoby Internet@TV powiększą się o 5 nowych polskich widżetów - Tuba.Fm, Ipla, Onet Wiadomości, Onet Sport, Onet Biznes . W 2010 r. sprzedano w Polsce już prawie 60 tysięcy telewizorów Samsunga z funkcją Internet@TV. Samsung zamierza ich sprzedać jeszcze więcej, dlatego wprowadza popularne polskie serwisy, doskonale nam znane z internetu.

Obecnie na platformie Samsunga dostępnych jest też ok. 40 zagranicznych widżetów takich jak Facebook, Twitter, YouTube, Google, Accuweather, Picasa, Texasholdthem, Skype czy Google Maps.

Więcej internetu w telewizorach

Czy telewizor można kupować ze względu na dostęp do internetowych treści? Można. Zwłaszcza jeżeli widżety są w języku polskim i oferują lokalne treści. Aplikacje internetowe w telewizorach mogą przyciągnąć zwłaszcza młode pokolenie wychowane już w kulturze internetu, któremu brak wolności wyboru oglądanych treści przeszkadza w oglądaniu tradycyjnej telewizji.

Z badań wiemy, że tym, co zniechęca do telewizji ludzi młodych, jest brak oferowanego przez internet poczucia pełnej kontroli nad doświadczeniem medialnym. Otwarte na personalizację widżety mogą to zmienić, bo zapewnią dostęp do części ulubionych materiałów z internetu bez ruszania się z fotela, i to na największym ekranie w domu

- powiedział dr Mirosław Filiciak, medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Na serwerze Samsung Apps umieszczane są specjalne aplikacje, które ściągane są na telewizor i automatycznie instalowane. Aktualnie telewizory Samsunga dają dostęp do 8 polskich widżetów .

Polskie widżety na telewizorach Samsunga w ramach Internet@TV

1. Ipla (Redefine) - telewizja internetowa, która umożliwia oglądania na zasadach wideo na żądanie materiałów filmowych Polsatu (ponad 10 tysięcy plików filmowych i ok. 5 tysięcy godzin oglądania)

2. Onet Wiadomości - serwis informacyjny oferujący wiadomości z kraju świata i fotogalerie (na prezentacji Samsunga pokazano galerię zdjęć słynnej anakondy w sedesie)

3. Onet Sport - informacje sportowe z całego świata, galerie, wyniki rozgrywek na żywo i kalendarz wydarzeń sportowych

4. Onet Biznes - notowania największych spółek giełdowych, wiadomości biznesowe, kalkulator walutowy

5. Tuba FM (Agora) - internetowe radio zawierające ponad 30 kanałów tematycznych z różnymi rodzajami muzyki

6. Gazeta.pl Finanse - najnowsze wiadomości biznesowe, notowania kursów walut oraz giełdowe

7. Gazeta.pl Wiadomości - najnowsze wiadomości z kraju i świata

8. Gazeta.pl Repertuar Kin - informacje o aktualnym repertuarze kin w 21 największych polskich miastach

A co jeżeli nie masz telewizora z Internet@TV?

To się nie martw. Wciąż możesz skorzystać z funkcji internetu w telewizorze. Co więcej, Internet@TV można oglądać też w starych "bańkowych" telewizorach CRT sprzed wielu lat. np. filmy z YouTube. Jak? Ponieważ Internet@TV dostępny jest też przez odtwarzacze Blu-ray i zestawy kina domowego Samsunga, wystarczy jedynie podłączyć stary telewizor do odtwarzacza, a ten z kolei podłączyć do internetu. I voila. Na prezentacji Samsunga faktycznie to działało.

Relacja 3D z internetu

Pokazano eksperymentalny przekaz 3D z internetu na telewizor . Pracownicy z Samsunga przygotowali do tego specjalny klip, który można było obejrzeć w trójwymiarze w telewizorze 3D . Faktycznie działało to bardzo dobrze. Za jakiś czas będziemy więc mogli w ten sposób oglądać filmy 3D udostępniane w internecie.

Potwory kontra Obcy na Samsung UE40C7000Potwory kontra Obcy na Samsung UE40C7000 Potwory kontra Obcy na Samsung UE40C7000

Samsung stawia na internet

To dopiero początek. Na wrześniowych targach IFA 2010 w Berlinie jednym z najwazniejszych trendów był właśnie internet w TV . Czy telewizory staną się faktycznie dla większości użytkowników już nie tylko ekranami do oglądania telewizji lub filmów na płytach DVD/Blu-ray, lecz także źródłem internetowych treści dostępnych w każdej chwili? Przyszłość pokaże.

Warto jeszcze wspomnieć, że dwa z widżetów internetowych pokazał już wcześniej Panasonic - zobacz pierwsze wrażenia z używania Skype TV i Ipla TV .

Mariusz Koryszewski

Czy chciałbyś korzystać z internetu w telewizorze?
Więcej o: