Nowy Panasonic Lumix DMC-GH2

Nowy aparat Panasonica systemu Mikro 4:3

Mikro Cztery Trzecie, to opracowany przez Panasonica i Olympusa typ aparatów, który jednym zdaniem można by opisać jako "cyfrowa lustrzanka bez lustra". Aparaty te z jednej strony posiadają wszystkie mocne strony cyfrowych lustrzanek, czyli przede wszystkim wymienne obiektywy i dużą matrycę, a z drugiej strony, dzięki brakowi lustra, są dużo mniejsze. Poza Panasonikiem i Olympusem, podobne aparaty produkuje Sony - seria NEX, nie są one jednak kompatybilne z Micro 4:3.

DMC-GH2 to najnowszy aparat tej serii wyprodukowany przez Panasonica. Posiada 16,1 megapikselowy sensor typu CMOS. Gh2 zapewnia błyskawiczny autofocus, pozwalający zrobić zdjęcie w ciągu 0,1 sekundy. Aparat ma także imponujące możliwości kręcenia filmów, HD 1080 było już oferowane w poprzednim modelu serii, GH2 podwaja ilość klatek, pozwalając kręcić filmy z prędkością 60 klatek na sekundę (aczkolwiek można w nim ustawić "Cinema mode" który upodobni obraz do kinowego). GH2 jest także zaopatrzony w dwa mikrofony stereo zamontowane obok flesza, oraz dotykowy ekran o przekątnej 3".

Oprócz aparatu, Panasonic wypuścił także trzy nowe obiektywy do systemu 4:3, w tym obiektyw pozwalający na robienie zdjęć 3D (które będzie można potem obejrzeć na telewizorze 3D Viera Panasonica, aparat ma wejście HDMI).

Aparat ma być dostępny w sprzedaży od początku listopada, cena (szacując na podstawie ceny na rynek amerykański), będzie zapewne oscylować około 5 tys., zależnie od obiektywu (14-42mm lub 14-140mm).

[via Panasonic ]

Maciej Starzycki

Więcej o: