Rosjanie zabiorą w kosmos turystów?

Agencja Roscosmos rozważa ponowną współpracę z American Space Adventures.

Rosjanie byli i nadal są, jedynymi "kosmicznymi przewoźnikami" dzięki którym prywatne osoby mogą odbyć podróż w kosmos. Pierwszy taki lot odbył się w 2001 roku w kapsule Sojuz (misja TM-32) i pasażerem był amerykański milioner Dennis Tito.

Misje "turystyczne" skończyły się w zeszłym roku, kiedy załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powiększyła się do 6 osób i wszystkie miejsca na pokładzie Sojuzów zostały zajęte przez astronautów. Ostatnim kosmicznym turystą, był kanadyjczyk Guy Laliberte. Łącznie Sojuzy zawiozły w kosmos siedmiu prywatnych pasażerów (w tym jednego, Charlesa Simonyie, dwukrotnie).

Sytuacja zmieniła się, gdy rosyjska korporacja RSC Energia zapowiedziała, że jest w stanie budować jedną kapsułę więcej rocznie (czyli pięć zamiast czterech), co pozwoli na wznowienie lotów turystycznych.

Kolejni kosmiczni turyści mieliby odbyć podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2013 roku. Para pasażerów podróżowała by razem zawodowym rosyjskim kosmonautą. Prywatne osoby ma wozić w kosmos także Boeing , ale najwcześniej w roku 2014.

[via Space Travel ]

Maciej Starzycki

Więcej o: