Nano-LEDy

Naukowcy z NIST stworzyli nową metodę tworzenia nanodrutów - tworząc przy okazji nano-LEDy.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie "ACS Nano" chemicy z Narodowego Instytutu Standardów i Technologii USA opublikowali nową metodę tworzenia nanodrutów. Dotychczasowe techniki wytwarzania nanodrutów owocowały lasem drutów rosnących pionowo od podłoża, jak w szczotce.

Metoda opracowana przez Babaka Nikoobakhta i Andrew Herzinga wykorzystuje złoto w formie nanocząsteczki jako katalizator do krystalizacji nanodrutu - nanodrut tworzony jest na podłożu z azotku galu, i rosnąc przesuwa nanocząsteczkę złota w poziomie. Dzięki temu uzyskiwane są dwie korzyści: druty tworzone są w poziomie, więc łatwiej je potem oddzielić, a poza tym nanodrut pokazuje właściwości mocno pokrewne materiałowi podłoża - kiedy nanodrut rośnie pionowo, podłoże nie ma z nim specjalnie kontaktu i ma dużo mniejszy wpływ na jego właściwości.

Jest również trzecia, nieoczekiwana korzyść. Naukowcy odkryli, że kiedy przez stworzone przez nich druty przepływa prąd, ruch elektronów powoduje, że emitują one światło, podobnie jak w przypadku diod LED, jednak w nanoskali. Nikoobakht i Herzing mają teraz nadzieję na usprawnienie wydajności nano-LEDów, co powinno pozwolić na wykorzystanie ich jako źródeł światła i detektorów użytecznych w urządzeniach fotonicznych czy w mikrolaboratoriach na chipie.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: