Ile zajęłoby przeczytanie całej Wikipedii?

No właśnie - ile czasu zajęłoby przeczytanie całej Wikipedii? Doprecyzujmy, że chodzi o angielską wersję, nieco tłuściejszą niż nasza rodzima.

Web Empires zrobiło szybki rachunek i okazuje się, że gdyby w dniu dzisiejszym wstrzymać publikację nowych artykułów w angielskiej Wikipedii mielibyśmy ich do przeczytania około 3,4 milionów. To dużo. Dałoby to aż 1447 tomów po 1,6 miliona słów w jednym. W sumie około 2.315.200.000 słów (tak - ponad dwa miliardy).

Zakładając, że statystycznie sprawna osoba czyta średnio około 300 słów na minutę, gdyby nie robiła żadnych przerw, ani na jedzenie, ani na picie, ani tym bardziej na inne czynności, jak sen, czyli czytałaby Wikipedię przez całą okrągłą dobę, zajęłoby jej to 128623 godzin, czyli w uproszczeniu - 14 lat i 8 miesięcy.

Zakładając, że normalny człowiek by tego nie fizycznie nie wytrzymał i jednak musiał robić przerwy, a na czytanie pozostawałoby mu zaledwie 8 godzin dziennie... no cóż, powiedzmy, że po 44 latach niektóre informacje, które by przez ten czas przeczytał mogłyby się odrobinę zdezaktualizować.

Najszybciej czytający po angielsku człowiek na świecie - pan Howard Stephen Berg poradziłby sobie przy zachowaniu początkowych założeń w niewiele więcej niż dwa miesiące.

Skoro więc przeczytanie angielskiej Wikipedii nie jest możliwe, a już na pewno nie byłoby zbyt  łatwe... może nie warto w ogóle zaczynac?

[via Sharenator ]

Łukasz Cichy

Więcej o: