Komórki następnej generacji zakłócą kablówkę?

Znany efekt terkotania głośnika przy którym znajduje się telefon komórkowy, może mieć bardzo negatywne skutki dla rozwoju następnej generacji telewizji komórkowej (LTE).

Po przejściu na cyfrową emisję sygnału telewizyjnego, pasma częstotliwości na których odbywała się emisja analogowa, zostają przekazane do innych zastosowań, w tym telefonii komórkowej 4G (LTE, 3GPP Long Term Evolution ).

Europejskie doświadczenia z wdrożeniami LTE wskazują, że ponieważ telewizja kablowa pozostaje dalej w paśmie 800MHz, pojawia się problem z jej zakłócaniem przez telefony 4G. Zakłócenia występują w promieniu kilku metrów od telefonu i przejawiają się obniżeniem jakości aż do przerwania odbioru programu włącznie.

W Niemczech operatorzy telewizji kablowych naciskają na rząd, aby opóźnić przekazanie pasma 800MHz w ręce operatorów telekomunikacyjnych, podobne rozmowy toczą się w Wielkiej Brytanii.

W Polsce LTE w tej chwili działa w paśmie 1800 MHz, ale problem zakłóceń pojawi się za dwa-trzy lata, kiedy UKE zacznie przekazywać pasma telewizyje do innego wykorzystania. Harmonogram wdrożenia w Polsce cyfrowej telewizji obejmuje stopniowe wyłączanie nadajników od czerwca 2011 do lipca 2013.

[Na podstawie The Independent ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: