Bezwzrokowa klawiatura AlphaUI przyszłością mobilnych interfejsów?

Być może ciężko w to uwierzyć, ale są jeszcze na świecie ludzie, którzy nie przepadają za stukaniem w wyobrażone klawisze, na równie wyobrażonej klawiaturze, wyświetlanej na całkiem materialnym ekranie. Raz, że niektóre osoby po prostu nie są kompatybilne z dotykowym interfejsem, a dwa, że zajmowanie i tak małego ekranu tabletu przez klawiaturę jest po prostu niepraktyczne.

Francuska firma AlphaUI zaproponowała swoje rozwiązanie problemu - pełną klawiaturę dopinaną z tyłu urządzenia. Tak zwany back-type w wykonaniu Alfy to nowy bezwzrokowy interfejs, umożliwiający intuicyjne pisanie obiema dłońmi za pomocą 24 ergonomicznie umieszczonych klawiszy. Jednocześnie, dzięki uchwytowi klawiatury użytkownik stabilnie i wygodnie utrzymuje w rękach samo urządzenie.

Według zamysłu producenta back-type powinien sprawdzić się najlepiej w przypadku niewielkich tabletów od 5 do 7 cali. Wszystkie klawisze służące do pisania można dowolnie skonfigurować, tym bardziej ułatwiając obsługę urządzenia. Specjaliści z AlphaUI stwierdzili, że przyzwyczajenie do nowego interfejsu zajmuje nie więcej jak tydzień. Nie zagwarantowali jednak, że da się dzięki niemu osiągnąć prędkości pisania, zbliżone do tych z klawiatur komputerowych. Raczej nie dojdzie też do wycofania się wielkich koncernów z produkcji ekranów dotykowych. Mimo to back-type może zyskać kilku zwolenników.

AlphaUI kończy właśnie beta testy swojego interfejsu. Niestety nie wiadomo jeszcze kiedy i czy w ogóle wejdzie do szerokiej sprzedaży, ani ile będzie kosztował. Mimo to będziemy całkiem osobiście kibicować temu projektowi.

[via AlphaUI ]

Łukasz Cichy

Więcej o: