Cywilny pojazd kosmiczny Virgin potrafi już lądować

Virgin Galactic, założona przez Richarda Bransona firma mająca oferować cywilne loty w kosmos zanotowała kolejny ważny krok w swojej karierze - mający w przyszłości wozić turystów statek kosmiczny szczęśliwie wylądował na pustyni Mojave.

Pomysł Vrigin Galactic polega na wynoszeniu właściwego promu turystycznego, VSS Enterprise, przez pokazany już w 2008 roku czterosilnikowy samolot VSM Eve . Tam, na wysokości 15 tysięcy metrów prom uruchomi swoje silniki rakietowe wzleci w kosmos, na wysokość 100 kilometrów.

Na razie jednak testowano sam start i lądowanie, bez lotu na suborbitę. Eve wyniosło Enterprise na wysokość 13.700 metrów, gdzie następnie prom odłączył się od statku-matki i niczym szybowiec spłynął na ziemię aby szczęśliwie wylądować w "porcie kosmicznym" na lotnisku w stanie Nowy Meksyk.

Data pierwszego komercyjnego lotu z turystami nie została jeszcze podana, nie przeszkodziło to jednak w zebraniu się kolejki chętnych na zapłacenie 200 tysięcy dolarów za wycieczkę. Łączna wartość przedsprzedaży wynosi już 50 mln dolarów.

[via The Register ]

Konrad Hildebrand

Więcej o: