Proszę przedstawić paszport do zeskanowania i pokazać ucho

Uszy są równie unikalnymi elementami ciała co odciski palców, przynajmniej według badaczy z University of Southampton.

Zespół prof. Marka Nixona pokazał technologię potrafiącą identyfikować uszy ze skutecznością 99%. Prof. Nixon pokazał, że uszy można wykorzystywać w biometryce już w 1999, jednak dopiero teraz została stworzona praktyczna metoda identyfikacji uszu, za pomocą odpowiedniej techniki transformacji obrazu, która zaznacza przypominające rurki elementy uszu i pozwala na pozyskanie matematycznego opisu ucha do wykorzystania w biometryce. Cytując prof. Nixona:

Sporo problemów z biometryką to co dzieje się, kiedy ludzie się starzeją. Przy rozpoznawaniu twarzy, systemy często mylą się przez zmarszczki i inne znaki starzenia się. Jednak uszy starzeją się bardzo wdzięcznie. Od urodzenia stają się trochę większe, a płatek trochę się wydłuża, ale poza tym to są w pełni uformowane w momencie narodzin.

Oczywiście, 99% to nadal 10 błędów rozpoznawania przy 1000 osób przechodzących przez bramkę z kamerami rozpoznającymi uszy, a przez lotniska i przejścia graniczne przechodzą tysiące ludzi dziennie. Taka już jest natura biometryki - to tylko naturalnie omylne narzędzie, które może stanowić jedynie jeden z elementów systemu kontroli i na którym nie można stuprocentowo polegać.

[ Telegraph , via IEEE Spectrum ]

Leszek Karlik

Więcej o: