Intel skonstruował robota kolejkowego!

Intel ma nowe powody do dumy. Przy współpracy z ekspertami z uniwersytetu Carnegie Mellon, filia firmy z Pittsburga skonstruowała robota, który świetnie sobie radzi w zatłoczonych miejscach.

Niemal trzydzieści lat po doktorze Mancu (zameldowanym pod adresem Alternatywy 4 w Warszawie) Intelowi udało się skonstruować robota, który dzięki zamontowanych czujnikom laserowym i zaawansowanemu mapowaniu terenu wie gdzie jest i jak, mimo dynamicznie zmieniających się warunków, dotrzeć do miejsca docelowego.

Nie wiem dlaczego, ale CoBot2 od razu skojarzył nam się z robotem kolejkowym Ewa-1 . Z tym drobnym wyjątkiem, że nasz rodzimy robot pojawił się dużo wcześniej i przypominał człowieka, a nie ruchomą tacę bankietową. CoBot2 powstał w ramach programu Collaborative Robotics, mającego na celu stworzenie maszyn, które będą rozumiały człowieka i efektywnie współpracowały z nim w życiu codziennym.

CoBot2 ma służyć do oprowadzania ludzi po nieznanych im budynkach, oraz pozwalać na zajrzenie w miejsca, do których już nie koniecznie chce sie iść. No cóż, tego robota przynajmniej nie da się wykolegować z kolejki. Póki co nie potrafi bowiem ani mówić, ani przetwarzać informacji inaczej niż za pomocą zainstalowanej konsoli.

[via Intel]

Łukasz Cichy

Więcej o: