Policyjny GPS zdemaskowany na Reddicie

Kalifornijski student znalazł w swoim samochodzie tajemnicze urządzenie. Kiedy opublikował jego zdjęcia w serwisie Reddit, okazało się, że jest to pluskwa śledząca położenie samochodu za pomocą GPS, po czym przechwycili go agenci FBI i kazali je oddać.

Dwudziestoletni Yasir Afifi urodził się w Stanach i ma amerykańskie obywatelstwo, studiuje zarządzanie i marketing na Mission College. 3 października odprowadził samochód do warsztatu w celu wymiany oleju, i kiedy wóz został uniesiony na podnośniku, okazało się, że z okolic prawego tylnego koła wystaje przewód. Po dokładniejszym obejrzeniu, okazało się, że przewód prowadzi do nadajnika połączonego z zestawem baterii. Afifi z pomocą mechanika usunął przymocowane magnesem urządzenie i zamieścił jego zdjęcia w serwisie Reddit. W komentarzach na Reddicie urządzenie zostało zidentyfikowane jako Orion Guardian ST820, urządzenie do przekazywania położenia, sprzedawane tylko agencjom rządowym.

Dwa dni później, wychodzącego z domu Afifiego przechwyciła grupa agentów FBI i kazała urządzenie oddać. Afifi został też przepytany o kontakty z grupami terrorystycznymi i podczas rozmowy dowiedział się, że był śledzony przez kilka miesięcy, a powodem obserwacji był post na blogu jednego z jego znajomych.

Prawnicy twierdzą, że tego typu śledzenie jest legalne i w Stanach nie potrzeba do tego nakazu sądowego.

Na koniec spotkania z Afifim, agenci pogratulowali mu, że jest nudnym człowiekiem i stwierdzili, że nie ma się czego obawiać.

[Na podstawie Wired Threat Level ]

=alx

Więcej o: