System opracowany we współpracy przez IMEC (Interuniversity Microelectronics Centre), Holst Centre i TASS został przedstawiony na konferencji Wireless Health Conference w San Diego w zeszłym tygodniu.
Stworzona sieć BAN (Body Area Network, sieć obejmująca zasięgiem ciało) pozwala na bezprzewodową transmisję sygnałów czujników określających różne parametry zdrowotne, takie jak praca serca (EKG), czynność mózgu (EEG), aktywność mięśni (EMG) itd. Dane są przesyłane na smartfona z Androidem, gdzie są zapisywane, przetwarzane i przesyłane za pośrednictwem Internetu do uprawnionych użytkowników, np. do lekarza.
Jako że system oparty jest o jądro Linuksa, to można będzie go łatwo przenieść na inne urządzenia pracujące pod kontrolą tego otwartego systemu operacyjnego, czy to notebooki, czy tablety, czy PDA.
Interfejs oparrty jest o standardowy interfejs SDIO (Secure Digital Input Output) telefonów pracujących pod kontrolą Androida, dzięki czemu dostępne są wszystkie standardowe funkcje takie jak korzystanie z GPS do lokalizacji użytkownika i wysyłanie informacji via SMS lub przez Internet. Możliwe jest więc ustawienie automatycznego wysyłania alarmów w oparciu o wartości odczytane przez czujnik, np. wysyłanie e-maili do lekarza, a w razie groźnego dla zdrowia zaburzenia rytmu serca - wysłanie SMSa do pogotowia ratunkowego.
[via Science Daily ]
Leszek Karlik