Podane zastosowania to monitorowanie medyczne (na przykład kontrola tego, jak goją się rany) czy uruchamianie dozowania leków w terapii fotodynamicznej. Inne możliwe zastosowania to świecące szwy chirurgiczne czy zastosowanie w robotyce.
Arkusz diod LED ma grubość 2,5 mikrometra i rozmiary 100 na 100 mikrometrów, dużo mniejsze niż jakiekolwiek dostępne na rynku. Obwód jest drukowany na szkle, a następnie przenoszony na biokompatybilne tworzywo sztuczne o nazwie PDMS. Jest ono wystarczająco elastyczne, aby arkusz mógł pracować nawet wtedy, kiedy jest wygięty lub rozciągnięty o 75 procent. Następnie całość jest zamykana w cienkiej warstwie gumy silikonowej, dzięki czemu jest wodoodporna i może funkcjonować po zanurzeniu w wodzie czy umieszczeniu wewnątrz ciała.
Wyniki badań zespołu z USA, Chin, Korei i Singapuru, prowadzonego przez Johna Rogersa z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign zostały opublikowane w dniu dzisiejszym w czasopiśmie "Nature Materials".
Oczywiście, zastosowania biomedyczne będą tym, co będzie stanowić impuls rozwojowy dla tej technologii, ale kiedy już będą dostępnie komercyjnie, z pewnością ludzie znajdą dla nich inne ciekawe zastosowania. Tatuaż podświetlany LEDami? Podskórny zegarek? To wszystko tylko kwestia czasu i pieniędzy.
Leszek Karlik