Microsoft małpuje Google

Microsoft wypuszcza na rynek chmurową wersję Office. Już wkrótce.

rzez przeglądarkę będzie można skorzystać z całej gamy produktów, od poczty, przez webowe wersje pakietu Office, do programów biznesowych typu Exchange i SharePoint, zapowiadany jest Dynamics CRM (zarządzanie kontaktami z klientami). Można będzie też na serwerach Microsoftu umieścić stronę firmy. A wszystko płatne w zależności od wielkości firmy i pakietu dostępnych usług. W tej chwili na stronie Office365 można zgłosić się na zamknięte testy systemu.

Jest to wyraźny atak na Google Docs, Microsoft chce zatrzymać przy sobie firmy, które używają na pecetach oprogramowania Microsoftu, ale w sieci coraz częściej korzystają z Google Docs i innych aplikacji udostępnianych przez Google.

Office365 jeszcze nie jest dostępne dla wszystkich, i nie można sprawdzić czy pozostała wada poprzedniej wersji, Microsoft Office Web Apps - wprawdzie można było z niego korzystać z przeglądarki, ale tylko z uruchomionej na Windowsach. Z Firefoksa na Windows działało, z takiego samego Firefoksa pod Linuksem, nie.

A przecież w całej idei chmury obliczeniowej (cloud computing ) chodzi właśnie o uniezależnienie się od lokalnego systemu operacyjnego.

[Na podstawie Microsoft News Center via Ars Technica ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: