Watykan apeluje o rozsądne prawa autorskie

Zbyt restrykcyjne prawno dotyczące własności intelektualnych może wpływać niekorzystnie na rozwój biedniejszych państw, twierdzi obserwator Watykanu przy ONZ.

Silvano Maria Tomasi, obserwator Watykanu przy ONZ, podczas zgromadzenia Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), powiedział, że choć prawa autorskie są potrzebne, aby wynagradzać ludzi za ich pracę, to zbyt daleko posunięte restrykcje mogą przysporzyć problemów krajom rozwijającym się.

Jego zdaniem, zamiast inwestować we wzmacnianie ochrony własności intelektualnej, firmy powinny wykładać więcej pieniędzy na edukację i budowę kapitału ludzkiego. Celem jest "sprawiedliwy system ochrony praw intelektualnych wymierzony w dobro ogółu", co miałoby zapewnić równe relacje międzynarodowe.

Papież Benedykt XIV już w zeszłorocznej encyklice "Miłość w prawdzie" , pisał, że "bogate państwa nadmiernie chronią wiedzę za pomocą praw do własności intelektualnych, zwłaszcza na polu opieki zdrowotnej. W tym samym czasie w niektórych biedny państwach, modele kulturalne i normy społeczne wstrzymują proces rozwoju."

Źródło:

Ars Technica

Więcej o: