Nowe WiFi nie będzie potrzebować punktów dostępowych

WiFi Alliance, ogłosiło nową wersję WiFi, niewymagającą punktu dostępowego.

Organizacja WiFi Alliance, odpowiedzialna za standardy sieci bezprzewodowej ogłosiła nowy standard o nazwie WiFi Direct. Tradycyjne WiFi wymaga jednego centralnego punktu dostępowego (zapewnianego z reguły przez podpięty do sieci przewodowej router), może teoretycznie działać w trybie AdHoc, ale w ten sposób można ze sobą połączyć tylko dwa komputery.

Nowy standard działa w trybie peer-to-peer, czyli pozwala na połączenie kilku maszyn, bez potrzeby posiadania jednego centralnego punktu dostępowego. Organizacja już rozpoczęła certyfikowanie kart bezprzewodowych na okoliczność zgodności z nowym standardem.

Organizacja przewiduje, że WiFi Direct może być wykorzystywane do wygodnego łączenia urządzeń przenośnych z komputerami, ma także ułatwić tworzenie aplikacji które nie potrzebują internetu, a jedynie połączenia z innymi urządzeniami.

Pozostaję sceptycznym i nieprzekonanym. Mamy już WiFi Adhoc, a jakoś nie doczekało się szerokiego wykorzystania. Teoretycznie WiFi Direct ma oferować większy zasięg, bezpieczeństwo i zarządzalność, ale nie jestem pewien czy to wystarczy. Obym się mylił.

[via Ars Technica ]

Maciej Starzycki

Więcej o: