Zużycie energii przez Internet

Naukowcy z Alcatel-Lucent Bell Labs przeprowadzili badanie trendów zużycia energii przez współczesne urządzenia komunikacyjne, i ustalili że poprawianie wydajności energetycznej urządzeń sieciowych nie nadąża za wzrostem ruchu w sieciach.

Wynika z tego że w przyszłości energia potrzebna sieciom komunikacyjnym będzie coraz istotniejsza - w prognozie zakładającej, że nic się nie zmieni i wszystkie trendy się utrzymują przez najbliższe 10 lat moc zużywana przez Internet wzrośnie siedmiokrotnie na głowę użytkownika. Cytując Dana Kilpera z Bell Labs:

Przewidywania wzrostu ruchu stanowią kluczowy element naszych prognoz. Skorzystaliśmy z nowego podejścia, w którym dokonaliśmy ekstrapolacji rozwoju tempa przyrostu ruchu w sieci szkieletowej USA, a nie samego ruchu. W ten sposób uwzględniliśmy stopniowe spowalnianie wzrostu ruchu w sieci, którego można oczekiwać wraz z nasyceniem rynku. Jednak nawet po wzięciu tego pod uwagę, wzrost ruchu powinien spaść z aktualnego poziomu 40-60% do zakresu 25-50% w roku 2020.

Wyniki badań zostały przedstawione na 94 corocznym spotkani Stowarzyszenia Optyków, mającym miejsce razem z corocznym spotkaniem wydziału nauki o laserach Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizyków (APS), w zeszłym tygodniu.

No cóż, ludzie może dadzą się namówić na zmianę samochodu na bardziej wydajny w celu zmniejszenia emisji CO2 , ale na korzystanie z wolniejszych łączy internetowych? Nie ma mowy.

[via ScienceDaily ]

Leszek Karlik

Więcej o: