Niestety, do hodowli pełnowymiarowych, nadających się do przeszczepu organów droga daleka, jako że nowo stworzone organy są bardzo miniaturowe - jedna sztuka waży trochę ponad 5 gramów, podczas gdy wątroba dorosłego człowieka waży około półtora kilograma.
W celu stworzenia organów naukowcy wykorzystali wątroby zwierzęce, z których usunięto wszystkie komórki przy pomocy delikatnego detergentu, tak aby pozostała po nich jedynie podtrzymująca komórki struktura z kolagenu. Następnie usunięte komórki zwierzęce zostały zastąpione niedojrzałymi jeszcze komórkami wątroby oraz komórkami śródbłonka naczyń krwionośnych. Tak powstała proto-wątroba była umieszczana w bioreaktorze, specjalnym naczyniu zapewniającym ciągły przepływ tlenu i substancji odżywczych przez organ.
Po tygodniu w bioreaktorze w mikro-wątrobie tworzyła się tkanka ludzkiej wątroby i można było zaobserwować jej funkcjonowanie. Teraz organy zostaną poddane testom w zwierzętach, aby ustalić czy będą dalej funkcjonować po przeszczepie.
Do zastąpienia wątrób z przeszczepu konieczne jest zwiększenie hodowanych w laboratorium organów sto razy - z badań wynika, że około pół kilograma to minimum przy jakim wątroba może utrzymać ludzkie ciało przy życiu. Jednak nawet mniejsze sztuczne wątroby mogą okazać się przydatne - będzie można na przykład testować na nich leki, w celu ustalenia ich potencjalnej szkodliwości dla ludzi.
[ Wake Forest University Baptist Medical Center , via Science Daily ]
Leszek Karlik