Sztuczne ludzkie wątroby

Amerykańskim badaczom udało się wykorzystać komórki ludzkiej wątroby do stworzenia miniaturowych wątrób działających jak pełnowymiarowe.

Niestety, do hodowli pełnowymiarowych, nadających się do przeszczepu organów droga daleka, jako że nowo stworzone organy są bardzo miniaturowe - jedna sztuka waży trochę ponad 5 gramów, podczas gdy wątroba dorosłego człowieka waży około półtora kilograma.

W celu stworzenia organów naukowcy wykorzystali wątroby zwierzęce, z których usunięto wszystkie komórki przy pomocy delikatnego detergentu, tak aby pozostała po nich jedynie podtrzymująca komórki struktura z kolagenu. Następnie usunięte komórki zwierzęce zostały zastąpione niedojrzałymi jeszcze komórkami wątroby oraz komórkami śródbłonka naczyń krwionośnych. Tak powstała proto-wątroba była umieszczana w bioreaktorze, specjalnym naczyniu zapewniającym ciągły przepływ tlenu i substancji odżywczych przez organ.

Po tygodniu w bioreaktorze w mikro-wątrobie tworzyła się tkanka ludzkiej wątroby i można było zaobserwować jej funkcjonowanie. Teraz organy zostaną poddane testom w zwierzętach, aby ustalić czy będą dalej funkcjonować po przeszczepie.

Do zastąpienia wątrób z przeszczepu konieczne jest zwiększenie hodowanych w laboratorium organów sto razy - z badań wynika, że około pół kilograma to minimum przy jakim wątroba może utrzymać ludzkie ciało przy życiu. Jednak nawet mniejsze sztuczne wątroby mogą okazać się przydatne - będzie można na przykład testować na nich leki, w celu ustalenia ich potencjalnej szkodliwości dla ludzi.

[ Wake Forest University Baptist Medical Center , via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: