Gadżet dnia - Chef's Farm pozwoli na uprawę warzyw w domowym zaciszu

Nawet kiedy niebo zasnują ciężkie ołowiane chmury... jest szansa na świeżą cebulę i chrupką sałatę. Firma Dentsu Facility Management zaprojektowała i wyprodukowała Chef's Farm - kompaktowy wielopoziomowy ogródek, który można postawić z dala od okna, ponieważ nie wymaga słonecznego światła.

Aby zastąpić światło słoneczne ten pokojowy ogródek potrzebuje aż dwunastu 40W energooszczędnych świetlówek. Owszem, to bardzo dużo prądu i jeszcze więcej pieniędzy. Jeśli jednak nie ma innej możliwości - warto wziąć taką możliwość pod uwagę.

Mamy na myśli szczególnie takie sytuacje jak wieloletnia wyprawa na Marsa, czy światowa zagłada ekosfery (na przykład jak w filmie Matrix). Warto także wziąć pod uwagę, że to jedna z pierwszych wersji tego urządzenia. Następne mogą być bardziej energooszczędne i tańsze. Mamy nadzieję.

Cena... no właśnie. Producent przewiduje, że aby nabyć mikrofarmę możemy potrzebować nawet około 90 tysięcy dolarów. Niemało. Jednak według Dentsu Facility Management ten rzekomo wysoki koszt jest się w stanie zwrócić już w przeciągu pięciu lat użytkowania! Maszyna może bowiem dostarczyć aż 60 główek sałaty dziennie, dając ponad 2000 rocznie. Tylko nie zapomnijcie podlać!

[via Dvice ]

Łukasz Cichy

Więcej o: