Darmowe antywirusy na Maca

Firma Sophos wypuściła właśnie darmowy program antywirusowy dla systemu Mac OS X.

Powszechna opinia mówi, że Maki są odporne na wirusy. Nie jest to do końca prawda. Technicznie, istotnie Maki ze względu na zabezpieczenia systemu operacyjnego wywodzące się z serwerowego Uniksa są bardziej odporniejsze na zarażenie całego systemu, ale znaczy to tyle, że ewentualnemu wirusowi będzie trudniej wyłamać się na wolność z ograniczeń konta użytkownika, którego zaraził. Drugą linią obrony jest mała popularność tej platformy na rynku, co powoduje że wirusów na Maka zwyczajnie nie opłaca się pisać.

Ale Maki robią się coraz popularniejsze, mają też zamożniejszych użytkowników, których warto okradać - bo to jest w tej chwili jedno z głównych zastosowań wirusów komputerowych - dlatego warto się zabezpieczyć. Dodatkowo, nawet jeśli na Maka trafi wirus nie przeznaczony dla tego systemu, może zostać przekazany dalej i zarazić inne komputery, działające pod popularniejszymi systemami operacyjnymi.

Program Sophos Antivirus for Mac działa na Mac OS X od wersji 10.4 i pobrać go można ze strony firmy .

Przy okazji warto przypomnieć o dostępnosci na Maca open-source'owego programu antywirusowego ClamAV stworzonego przez Tomasza Kojma. Zaadaptowaną do Mac OS X wersję pod nazwą ClamXav pobrać można stąd .

[Na postawie materiałów ClamAV , firmy Sophos , via The Register ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: