Jeden z najlepszych producentów kart graficznych - XFX oficjalnie zmienił barwy

Tak jak już wcześniej podejrzewaliśmy, przy okazji premiery najnowszych kart graficznych z rodziny AMD Radeon 6850, jedna z firm produkujących - powszechnie uważane za jedne z najlepszych na rynku - karty graficzne, firma XFX, będąca dotychczas wiernym stronnikiem Nvidii, podpisała umowę na wyłączność z technologicznym oponentem - firmą AMD.

Producent już od 2008 roku miewał problemy z Nvidią, której zarząd był niezadowolony z kontaktów XFXa z ówczesnym ATI . Parę miesięcy później, przy okazji premiery najnowszych układów graficznych AMD okazało się, że zdjęcia pierwszych kart, które "przypadkowo" wypłynęły do prasy prezentowały właśnie produkty XFX. Przekaz był oczywisty. Niemniej jednak dopiero wczoraj AMD oficjalnie przyznało, że na terenie Europy XFX będzie sprzedawać wyłącznie karty graficzne oparte na technologii Radeona.

Darren Grasby z AMD, nadzorujący handel na terenie Europy, Środkowego Wschodu i Afryki powiedział:

Jesteśmy bardzo zadowoleni z decyzji XFX Europe o współpracy z AMD, jako wyłącznym dostawcą kart graficznych w Europie (...) Firma XFX jest znana z rozwiązań dedykowanych graczom, a także ze współpracy z AMD. Ta decyzja nie tylko otwiera przed oboma firmami nowe możliwości rozwoju w dziedzinie rozwiązań dla graczy, ale też daje nam zdwojoną siłę, do rywalizacji na tym rynku.

Co to zmieni bezpośrednio w życiu szarego Kowalskiego? Raczej nic. Jednak z wizerunkowego punktu widzenia firmy AMD, decyzja XFX jest już znacząca. Do tej pory to Nvidia kojarzyła się z podkręcaniem kart i byciem "cool". Firma XFX ma w branży opinię ambitnego producenta, który chce dostarczać najszybsze i najlepsze karty. Powiązanie jej z AMD może więc wpłynąć na postrzeganie dawnego ATI.

[via AMD]

Łukasz Cichy

Więcej o: