Jak usprawnić nawigację samochodową?

Microsoft korzysta z wiedzy taksówkarzy.

T-Drive, narzędzie stworzone przez dział badań Microsoftu w Azji według testów pozwala wytyczyć wydajniejsze trasy niż metody oparte o ograniczenia prędkości czy aktualne dane dotyczące ruchu.

Naukowcy z Microsoftu przeanalizowali dane z GPSów 33 tysięcy taksówek w Pekinie przez okres 3 miesięcy, i stworzyli w oparciu o nie optymalne algorytmy wyznaczania trasy, pozwalające na zaoszczędzenie około 5 minut na każde pół godziny jazdy. Trasy wyznaczane przez T-Drive są szybsze niż 60 procen tras sugerowanych przez Google Maps czy Microsoftowy Bing.

Problem jest na razie jeden - T-Drive działa tylko dla Pekinu, ponieważ naukowcy mieli dane tylko dla tego miasta. Cytując naukowca prowadzącego projekt, Yu Zhenga:

Czynniki te są bardzo subtelne i trudne do zintegrowania w istniejące algorytmy wyznaczania tras.

Aby uzyskać podobne dane dla innych zatłoczonych i zakorkowanych miast, takich jak Londyn czy Warszawa konieczne byłoby przeprowadzenie zakrojonych na podobną skalę badań. Trochę więc jeszcze poczekamy na podobne algorytmy dla Polski. Na szczęście nasycenie współczesnych samochodów GPSami pozwala przypuszczać, że nie będziemy czekać wiecznie.

[ Microsoft , via Technology Review , Wired ]

Leszek Karlik

Więcej o: