Przenośne zdalne mierniki pulsu

Nowa technika może pozwolić na zdalny pomiar parametrów życiowych, uwalniając pacjentów od zakładanych czujników przewodowych.

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Kyushu, Atsushi Mase i Daisuke Nagae opublikowali w ostatnim numerze "Review of Scientific Instruments" wyniki swoich prac nad stworzeniem systemu zdalnego pomiaru parametrów życiowych. Aktualnie puls pacjentów i inne parametry życiowe są mierzone przez podłączone do ciała elektrody, co jest mało wygodne jeżeli pacjent chciałby się poruszać.

Japońscy naukowcy zastosowali dość ciekawą technikę. Stosują oni bardzo słaby emiter mikrofal, czyli w zasadzie niewielki radar. Emitowane mikrofale odbijają się od ludzkiego ciała, a monitorujący je czujnik zauważa zmiany związane z regularnym przemieszczaniem się klatki piersiowej podczas oddychania czy niewielkimi drganiami klatki powodowanymi przez bijące serce. Cytując Mase:

Powierzchnia skóry porusza się subtelnie, synchronizując z tempem oddychania i biciem serca.

Odpowiednie algorytmy przetwarzania sygnału pozwalają odfiltrować efekty losowych ruchów ciała, dzięki czemu mikrofalowy radar był w stanie wykryć praktycznie w czasie rzeczywistym zmiany tętna badanych osób.

Z początku system może być zastosowany do celów medycznych, do wygodniejszego monitorowania stanu zdrowia pacjentów, czy to w szpitalach czy przebywających już w domu, w przyszłości jego twórcy wyobrażają sobie stosowanie go do wykrywania oznak senności u kierowców.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: