Nvidia i AMD w żelaznym uścisku - wojna o superkomputery trwa

W Nowym Orleanie trwa konferencja Supercomputing 2010, na której "amatorzy" budowania tego typu maszyn dzielą sie doświadczeniami z innymi, dyskutują o najwiekszych wyzwaniach na przyszlość, omawiają nowe technologie i ich możliwe zastosowania.

Wydaje się, że obie konkurencyjne marki AMD oraz Nvidia trwają w żelaznym uścisku. Jak w przysłowiu o Kozaku i Tatarzynie. Mimo niedawnego ogłoszenia chińskiego Tianhe-1A - opartego na technologii Nvidii - najszybszym na świecie, AMD bombarduje informacjami o wzmacnianiu swojej pozycji w konkurencji superkomputerów. Wśród 500 najszybszych komputerów - opartych o procesory AMD jest zaledwie 59, ale aż 24 z nich znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce, a równo pięć w zestawieniu Top10.

Nvidia na to że być może pierwszą dziesiątką podzielili się z AMD po równo, ale wśród pierwszych pięciu instalacji zdecydowanie prym wioda konstrukcje wsparte właśnie technologią GPU Nvidii - 3 do 2.

Skoro juz jesteśmy przy temacie superkomputerów przyjrzyjmy się pierwszej dziesiątce:

Z powyższej tabelki wynika jeszcze jeden wniosek - w pierwszej dziesiątce nie ma żadnego komputera zbudowanego na bazie Nvidii, który działałby w USA. Czyżby Amerykanie woleli AMD?

[via Nvidia, AMD]

Łukasz Cichy

Więcej o: