Międzynarodowy eksperyment ALPHA miał na celu wyprodukowanie atomów antywodoru, a następnie uwięzienie ich wystarczająco długo, aby można było je przebadać. Osiem lat temu dwa inne zespoły wyprodukowały w CERN antywodór, ale nie były w stanie go uchwycić - antymateria bowiem dotykając wykonanych z normalnej materii ścianek urządzeń natychmiast ulegała całkowitej anihilacji. Cytując prof. Joela Fajansa, członka zespołu ALPHA (i profesora fizyki z Uniwersytetu Kalifornii, Berkeley):
Uwięzienie antywodoru okazało się być dużo trudniejsze od stworzenia antywodoru. ALPHA bez problemu wytwarza tysiące atomów antywodoru w jedną sekundę, ale większość jest zbyt "gorąca" [ma zbyt wysoką energię] aby można je było utrzymać w pułapce. Mamy szczęście, że udało nam się złapać jeden.
Pułapka, którą wykorzystał zespół ALPHA to specjalnie zaprojektowana butelka magnetyczna, z ośmiobiegunowym magnesem, którego pola magnetyczne utrzymują anty-atomy z dala od ścianek. W przeprowadzanych eksperymentach naukowcom udało się zidentyfikować co najmniej 38 atomów antywodoru, które udało się uwięzić na prawie 2/10 sekundy. Teraz naukowcy planują rozpocząć eksperymenty wykorzystujące uchwycone na moment antyatomy, w celu lepszego zrozumienia właściwości antymaterii.
[na podstawie Science Daily 1 , 2 ]
Leszek Karlik