Druga szansa dla Wave

Google Wave miało zrewolucjonizować metody internetowej współpracy i komunikacji, jednak nie udało mi się powtórzyć sukcesu Google Maila i w sierpniu tego roku prace nad rozwojem Wave zostały zawieszone. Jednak teraz przed projektem stoi szansa na drugie życie.

Większa część Internetu zbudowana została jako oprogramowanie otwarte (Open Source), czyli takie, które każdy użytkownik może modyfikować i legalnie rozpowszechniać. Google udostępniło kod Wave na podobnych zasadach, jednak samo to nie wystarczy, żeby produkt przetrwał. Musi się dookoła niego jeszcze zebrać społeczność programistów i użytkowników, dzięki którym program "żyje".

Jednym z największych ośrodków rozwoju oprogramowania otwartego jest Apache Foundation, organizacja i społeczność zbudowana dookoła aplikacji Apache, oprogramowania serwera stron internetowych, dzięki któremu działa więcej niż 50% internetowych stron i serwisów w Internecie. Apache Foundation dysponuje zasobami, które mogą pomóc w dalszym rozwoju Wave.

Do inkubatora projektów, kolejki z której Fundacja wybiera projekty, które obejmie swoim mecenatem, został w zeszłym tygodniu zgłoszony projekt Wave In A Box (fala w pudełku), ktorego celem jest opracowanie kodu Wave do postaci, którą będzie można samodzielnie zainstalować i zintegrować z innymi Falami.

Decyzja Fundacji nie została jeszcze podjęta.

[na podstawie SlashGear , wiki.apache.org ]

Janusz A, Urbanowicz

Więcej o: