Gadżet dnia - Opona na księżycowe drogi

Marzenie każdego kierowcy: opony nie do zdarcia. Bez ryzyka "złapania gumy" i biorąca każdą nierówność bez drgnięcia powieki. Pomysł z Księżyca. Dosłownie.

Goodyear i NASA zaprojektowały i skonstruowały opony niemal doskonałe. Wykonane z metalowych zwojów , składające się z 800 sprężyn i pochłaniające nacisk dzięki niejednorodnej konstrukcji. Oczywiście opony wykonano ze stopów wysoce odpornych na temperatury.

Dzięki zastosowaniu sprężynowej konstrukcji, nawet w wypadku uszkodzenia kilku zwojów - mobilność pojazdu nie ulega pogorszeniu - tego typu wydarzenie nie miałoby to większego wpływu na sprawność pojazdu. No właśnie - pojazdu. Opony zostały bowiem zaprojektowane z myślą o łazikach, zarówno tych załogowych jak i nie przenoszących ludzi, a mających poruszać się po powierzchni księżyca. W tym pierwszym przypadku astronauci z pewnością ucieszą się z zapewnień konstruktorów opon, że mimo pokonywania na nich dużych odległości nierówności nie powinny być odczuwalne w kabinie kierowcy.

Za swoją konstrukcję twórcy opon otrzymali nagrodę "Oskara Innowacji" amerykańskiego czasopisma R&D Mag.

Od siebie możemy dodać, że takie opony bardzo by się przydały na polskich drogach - nie dość, że ciężko je uszkodzić, to jeszcze można na nich jeździć w każdych warunkach i gwarantują bez-wstrząsowy komfort. Czego więcej chcieć?

[za Moon Daily ]

Jarosław Senator

Więcej o: