Myszy starzejące się wstecz przywrócą nam młodość?

Naukowcom udało się odwrócić proces starzenia u myszy. A dokładniej - raczej "przywrócić" je do stanu młodości.

Myszy na których przeprowadzano eksperyment były w podeszłym wieku , w przeliczeniu na ludzką miarę, miały ok. 80 lat . Po zaaplikowaniu im specjalnego enzymu udało się "cofnąć ich wiek" i przywrócić zmysł węchu, płodność oraz odwrócić zmiany w mózgu. Enzymem tym była telomeraza , która odpowiada za odbudowywanie końcowych elementów DNA. Telomerazy zaczyna ubywać wraz z wiekiem i między innymi z tego powodu organizm zaczyna się starzeć.

Myszy na których zastosowano terapię telomerazą cofnęły się do etapu "młodych dorosłych", jak określa to Wall Street Journal .Warto jednak wspomnieć, że gryzonie na których przeprowadzono eksperyment były specjalnie zmodyfikowane genetycznie, aby wywołać w nich wcześniejsze objawy starzenia.

Najważniejsze pytanie, jakie teraz się pojawia dotyczy oczywiście tego, czy podobna terapia wywrze podobne efekty w organizmach ludzkich (i jakim kosztem będą okupione). U odmłodzonych myszy nie wykryto guzów, ale obecnie nie można wykluczyć, że leczenie enzymami może wywołać raka.

Kolejnym etapem badań będzie terapia telomerazą na myszach, które "samodzielnie" dożyły podeszłych lat. Jeśli ten eksperyment także się powiedzie, leczenie w ten sposób ludzi może nabrać realnego wymiaru.

Joanna Sosnowska

Więcej o: