Zrób sobie robota - DARwIn-OP

Roboty są z nami od lat. Większość nie posiada ludzkiej sylwetki, ponieważ służy wykonywaniu konkretnych monotonnych prac, które wymagają niezmiennej precyzji. Sa też jednak takie maszyny jak DARwIn-OP, które mogą kreować sami Internauci, a ich plany konstrukcyjne są powszechnie dostępne w sieci.

Przedsięwzięcie typu OP, czyli przewidujące przejrzystość otwartej platformy (open platform) sponsorowana jest przez amerykańską fundację National Science Foundation (NSF). Konstrukcja zaś rozwijana jest od 2004 roku przez kilka współpracujących ze sobą podmiotów. Udział biorą: RoMeLa, Purdue University, University of Pennsylvania, oraz Robotis Co.

O szczególności DARwIn-OP świadczy fakt, że użytkownicy mają możliwość ingerowania zarówno w sferę sprzętową jak i programową urządzenia . Jednostkę centralną robota stanowi procesor Intel Atom Z530 (1,6GHz), 1GB pamięci RAM DDR2, oraz 4GB na dysku flash. Dodatkowo, dzięki dostępnym w sieci plikom CAD potencjalny właściciel może sam zbudować sobie Darwina, jesli tylko będzie w stanie najpierw zdobyć potrzebne części. Prawdopodobnie niedługo robota będzie można także kupić, złożonego, za około 8 tysięcy dolarów.

Jesli chodzi o gabaryty plastikowego Darwina, nie ma obaw, że nie zmieści się w małym polskim M3. Waży niecałe 3 kilogramy, a mierzy około 45 cm wzrostu. Rzeszta specyfikacji tu .

[za Plastic Pals ]

Łukasz Cichy

Więcej o: