Pierwsze przecieki: NASA ogłosi dzisiaj odkrycie nowego gatunku bakterii

Od kilku dni NASA zapowiadała ogłoszenie nowych odkryć w dziedzinie pozaziemskiego życia. Można to było uważać za zwyczajowe nakręcanie buzzu przed przyznawaniem budżetów na przyszły rok, jednak z przecieku opublikowanego przez Gizmodo, wynika, że wiadomość będzie naprawdę sensacyjna.

Jak pisze amerykański serwis Gizmodo , naukowcom udało się odnaleźć bakterię, której kod genetyczny nie składa się z pierwiastków budujących organizmy żywe na Ziemi . Ziemskie życie wykorzystuje węgiel, wodór, tlen, azot, fosfor i siarkę, podczas gdy, odnaleziona w trującym kalifornijskim jeziorze Mono bakteria wykorzystuje także arsen , trujący dla większości ziemskich organizmów. Jednak jest możliwe, że jest to tylko wynik adaptacji do warunków środowiska - są bakterie które w drodze doboru naturalnego wytworzyły w sobie odporność na zabójcze dla "normalnego" życia promieniowanie jonizujące i znalazły sobie niszę ekologiczną w budowanych przez ludzi układach chłodzenia reaktorów atomowych.

Czy to możliwe, żeby obce życie korzystało z takiego samego kodu genetycznego jak ziemskie? Naukowcy nie mają na to jednoznacznej odpowiedzi. Istnieje teoria panspermii, głosząca, że kosmos jest wypełniony zarodnikami życia "zapładniającymi" gotowe na jego przyjęcie planety, tak jak to pokazano alegorycznie na poniższym filmiku. W takiej sytuacji, na poziomie biochemicznym, życie w całym kosmosie mogło by być podobne.

Jak jest naprawdę, przekonamy się za godzinę, konferencja prasowa NASA jest o 20 naszego czasu.

[Na podstawie Gizmodo: 1 , 2 , kottke.org ]

Janusz A. Urbanowicz

http://gizmodo.com/5704158/nasa-finds-new-life

Więcej o: