Google otworzy drugi sklep z aplikacjami. Tym razem dla... przeglądarek.

Google wypuściło właśnie nową, ósmą wersję przeglądarki Chrome. Nowością jest przystosowanie jej do współpracy ze sklepem z aplikacjami i wzmocnione zabezpieczenia.

Sklep oferować będzie normalne aplikacje internetowe oraz instalowane w przeglądarce rozszerzenia. To następne podejście do budowania infrastruktury dla zapowiadanego od dawna Chrome OS - systemu operacyjnego dla pecetów, który pod maską będzie składał się z odpowiednio przystrzyżonego Linuksa (tak jak Android) z interfejsem użytkownika realizowanym w przeglądarce Chrome współpracującej z chmurą obliczeniową Google'a.

W takiej architekturze sklep z aplikacjami, oferujący jednolity sposób ich konfiguracji i system rozliczeń za dostęp do aplikacji i treści ma sens. Będzie to jednocześnie atak na zamknięty ekosystem Apple, i wkradające się do internetowych aplikacji macki Facebooka - Facebook Connect oferuje już konfigurację i obsługę kont użytkowników, pogłoski mówią też o możliwym systemie płatności .

Aplikację internetową będzie można dystrybuować przez Googlowy Appstore po uzupełnieniu o wykorzystywane przez sklep informacje schowane w kodzie stron.

[Na podstawie Yahoo! News , Google Code , chrome.google.com ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: