Aktualizacja AVG Free do wersji 2011 detonuje komputery z Windows 7

Osoby używające antywirusa AVG Free na systemach z Windows 7 trafiły na przykrą niespodziankę, jeżeli postanowiły ostatnio zaktualizować program antywirusowy.

Jak się okazuje, aktualizacja powodowała, że system operacyjny wchodził w nieskończoną pętlę zawieszania się przy uruchamianiu. AVG usunęło już aktualizację ze swoich serwerów, więc jeżeli ktoś do tej pory nie zaktualizował antywirusa to już nie powinien mieć problemu.

Jeżeli ktoś to jednak zrobił i nie może uruchomić systemu, to na forach dyskusyjnych AVG opublikowana jest recepta na przywrócenie działalności systemu - trzeba uruchomić komputer z dysku ratunkowego, np. AVG Rescue CD, a następnie zmienić nazwę wszystkich plików o nazwach zaczynających się od avg (np. avgldx86.sys etc.) znajdujących się w katalogu /Windows/system32/drivers. Innymi słowy, ręcznie usunąć AVG aby się nie uruchamiało.

To już kolejny raz kiedy aktualizacja AVG spowodowała problemy swoim użytkownikom - dwa lata temu aktualizacja AVG 8 sugerowała, że plik systemowy jest trojanem, a usunięcie go powodowało, że system wchodził w pętlę resetów lub nie mógł się zresetować. Jednak tamta wpadka była bardziej ograniczona - dotykała tylko użytkowników XP w holenderskiej, francuskiej, włoskiej, portugalskiej i hiszpańskiej wersji językowej.

[Na podstawie Lifehacker , Internet Storm Center ]

Leszek Karlik

Więcej o: