Cynamon w służbie nanotechnologii

Nanocząsteczki złota są używane w elektronice, farmaceutyce oraz produktach kosmetycznych, jednak ich produkcja wymag wykorzystywania niebezpiecznych i toksycznych substancji chemicznych.

Dzięki odkryciu naukowców z Uniwersytetu Missouri w przyszłości może to ulec zmianie. Opublikowane w "Pharmaceutical Research" badanie pokazuje, że zmieszanie soli złota z cynamonem a następnie zamieszanie całości w wodzie syntetyzuje nanocząsteczki złota. Proces ten nie używa toksycznych środków chemicznych ani elektryczności. Cytując prof. Raghuramana Kannana:

Procedura, którą opracowaliśmy jest nietoksyczna. W wytwarzaniu nanocząstek złota nie są stosowane żadne środki chemiczne, poza solami złota. To naprawdę ekologiczny proces.

Podczas badania naukowcy odkryli, że cynamon (a także inne gatunki ziół) zawierają substancje chemiczne mające zdolność do przetwarzania metali na nanocząsteczki. Te substancje, znane jako środki fitochemiczne, łączą się ze złotem i mogą być wykorzystywane przy leczeniu raka (terapia raka jest jednym z zastosowań nanocząsteczek złota). Cyytując prof. Kattesha Katti:

Nasze nanocząsteczki złota są nie tylko przyjazne ekologicznie i biologicznie, ale są również wykazują działanie biologicznie zwalczające komórki raka.

Problem wpływu nanotechnologii na środowisko rośnie wraz z rosnącą ilością pól, na których jest stosowana. Stąd też opracowanie bardziej ekologicznych metod wytwarzania nanocząstek metali, nanorurek czy grafenu będzie stanowić istotny element badań nad nanotechnologią.

[na podstawie Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: