Tajwański wieżowiec ze sterowcami

Projekt 390-metrowej wieży z napełnionymi helem sterowcami obserwacyjnymi wygrał konkurs Taiwan Tower Conceptual International Competition. A teraz jego autor będzie musiał go zrealizować.

Projekt autorstwa Dorina Stefana z Rumunii zakłada stworzenie smuklej, wysokiej iglicy z geotermicznym ogrzewaniem wody w piwnicy, naturalną wentylacją zapewnianą przez efekt komina (napędzający również zamontowane osiowo turbiny wiatrowe dostarczające energii elektrycznej dla budynku), doprowadzenie oświetlenia do piwnic światłowodami, oraz system zbierania i oczyszczania wody deszczowej.

Do wieży zamontowane mają być również miękkokadłubowe sterowce napełnione helem, tworzące pokłady obserwacyjne dla do 72 ludzi każdy. Mają one możliwość poruszania się w górę i w dół budynku, zapewniając idealny widok na Cieśninę Tajwańską oraz na rozciągającą się dookoła wieży panoramę miasta Taizhong, trzeciego co do wielkości miasta w Republice Chińskiej. Wszystkie osiem pokładów obserwacyjnych można sprowadzić na ziemię i zakotwiczyć na wypadek tajfunu.

Panel sędziów wybrał projekt Stefana spośród 237 zgłoszeń z 25 krajów. Prawdziwym wyzwaniem dla architekta będzie jednak teraz wprowadzenie swojej wizji w życie - budowa wieżowca ma rozpocząć się w roku 2012. O ile pomysł architekta okaże się technicznie możliwy do zrealizowania, oczywiście.

[na podstawie Gizmag , przez Next Big Future ]

Leszek Karlik

Więcej o: