Nie daj się złapać na fałszywe aplikacje do defragmentacji dysku

Defragmentujecie dysk? Uważajcie, z jakich programów korzystacie - możecie się natknąć na coś, co przyniesie Wam poważne problemy.

O niebezpieczeństwach związanych z defragmentatorami dysku donosi Symantec, producent popularnych programów antywirusowych marki Norton. Fałszywe aplikacje zachowują się podobnie. Najpierw wskazują na problemy podczas skanowania dysku, wyświetlając taki komunikat:

Po zakończeniu procesu skanowania program wskazuje na masę błędów wymagających naprawy. By jej dokonać należy dokonać płatnej aktywacji, gdzie użytkownik proszony jest o podanie danych osobowych, w tym numeru karty kredytowej.

Niebezpieczne aplikacje, o których donosi Symantec to:

- Ultra Defragger - Smart Defragmenter - HDD Defragmenter - System Defragmenter - Disk Defragmenter - Quick Defragmenter - Check Disk - Scan Disk

      W przyszłości prawdopodobnie pojawi się ich jednak więcej, pod różnymi nowymi nazwami. Jeśli więc musicie zdefragmentować dysk, zachowajcie podwyższoną czujność. Najlepiej nie instalujcie aplikacji z sieci, tylko skorzystajcie z tych wbudowanych w system bądź pochodzących od znanych producentów.

      Tomasz Kutera

      Więcej o: