Wpadka Zeitgeist - Google myli braci

Nazwa Zietgeist oznacza "ducha czasu". W przypadku Zeitgeist 2010 bez wątpienia jakiś złośliwy duch (poltergeist) musiał maczać palce w filmie wideo, który dostępny był na YouTube i w formie obrazkowej (bardziej przystępnej) prezentował najczęściej wyszukiwane w Google frazy.

Google opublikował dziś zestawienie fraz najczęściej wyszukiwanych przez nas w mijającym roku - tzw. Google Zeitgeist . Do zestawienia dołączony jest film, na którym popełniono poważną gafę...

Wypadek w Smoleńsku odbił się szerokim echem na całym świecie - pisały o nim największe zagraniczne media. Lech Kaczyński znajduje się także na liście najczęściej googlowanych osób w Polsce (wyprzedzany co prawda przez młodocianą gwiazdę - Justina Biebera). Film Zeitgeist 2010 obejmował też znane osoby, które umarły w tym roku - znalazł się wśród nich także Lech Kaczyński.

A przynajmniej takie było zapewne założenie twórców filmu . Zdaje się bowiem, że w istocie pomylono zdjęcia i zamiast Lecha Kaczyńskiego, pojawił się Jarosław.

Obecnie nie sposób tego zweryfikować - Google szybko usunął film z YouTube, nagranie oznaczone jest teraz jako "prywatne". Można się spodziewać, że powróci po korekcie - z właściwym z braci.

Aktualizacja

Otrzymaliśmy oficjalny komentarz Google:

Materiał filmowy został przygotowany w Stanach Zjednoczonych. Jak tylko w Polsce zorientowaliśmy się, że zdjęcie jest nieprawidłowe dokonaliśmy korekty filmu. Za pomyłkę przepraszamy.

Poprawiony film jest znów dostępny.

Joanna Sosnowska

Więcej o: