Koniec VGA, czas na DisplayPort

Na stronach firmy Intel ukazała się informacja o przewidywanym terminie zniknięcia standardowego złącza VGA z nowych komputerów. Zastąpić je mają złącza DisplayPort w zastosowaniach komputerowych i HDMI w zastosowaniach telewizyjnych. Znikną tez złącza DVI.

Oświadczenie podpisane jest nie tylko przez Intela, ale też przez Samsunga, Della, AMD, Lenovo i LG, wygląda więc że wydany wyrok jest już prawomocny. Decyzja o zakończeniu 20-letniej kariery złącza VGA spowodowana została gwałtownym rozwojem parametrów i funkcji wyświetlaczy, takich jak obraz HD, obraz trójwymiarowy, czy łączenie kilku wyświetlaczy w jedną przestrzeń roboczą, do których aktualnie używane złącza VGA, DVI I LVDS były niewystarczające.

Wymagania te ma za to spełnić złącze DisplayPort. Pozwala na przesyłanie sygnału audio i video, ma system zabezpieczenia treści zgodny z używanym w kablach HDMI, więc będzie można oglądać filmy z BluRay bez utraty jakości, wreszcie będzie można dzielić sygnał DisplayPortu na kilka monitorów za pomocą koncentratorów (hubów) na zasadzie podobnej jak to jest z USB. Do zrobienia ściany monitorów i połączenia ich w jeden wystarczy tylko koncentrator i odpowiednia konfiguracja. Producenci obiecują nawet bezprzewodowy DisplayPort, ale prace nad tą technologią dopiero się rozpoczęły.

Pierwsze DisplayPorty pojawiły się już w produktach Apple, kartach graficznych ATI/AMD i monitorach Della.

[Na podstawie informacji prasowej firmy Intel, PCAuthority.com.au , SlashGear ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: