Włamanie na jeden z największych amerykańskich blogów

Grupa internetowych włamywaczy podpisująca się Gnosis opublikowała bazę danych użytkowników serwisów sieci blogowej Gawker Media. To półtora miliona adresów e-mail, loginów i zaszyfrowanych haseł.

Gawker Media to jeden z czołówki amerykańskich blogowych sieci informacyjnych. Obejmuje blogi takie jak Gizmodo (gadżety i technologia), io9 (fantastyka naukowa i nauka), czy LifeHacker (porady na temat ulepszania jakości życia). To pierwsza liga komercyjnej blogosfery.

W publicznym oświadczeniu włamywacze z Gnosis twierdzą, że atak został sprowokowany ciągłymi atakami na anarchistyczne forum 4chan, publikowanymi na łamach blogów Gawkera. Jednocześnie w oświadczeniu Gnosis podkreślony jest brak powiązań Gnosis z oficjalnym "ramieniem zbrojnym" 4chana czyli Anonimami i Operacją Odpłata (Operation Payback, kampanii Anonimów przeciwko kościołowi scjentologicznemu).

Hasła z bazy Gawkera były wprawdzie zaszyfrowane, ale w sposób, który nie uniemożliwia ich złamania jeśli hasło jest słowem wziętym prosto ze słownika. Na serwisach Gawkera ukazała się informacja dla użytkowników o konieczności zmiany hasła.

Zaskakujące jest, że z anarchistycznego forum miłośników japońskich komiksów i pornografii 4chan wyrósł na jedną z wpływowych sił Internetu.

Do not mess with 4chan.

[na podstawie gawker.com , mediaite.com , za Slashdot ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: