Robot biegający jak człowiek

Taki ambitny plan wyznaczył sobie japoński robotyk, Ryuma Niiyama.

W tym celu buduje on robota naśladującego system szkieletowo-mięśniowy człowieka, chociaż na razie, w celu ułatwienia, jest to człowiek z amputowanymi stopami. Zastąpienie dolnej części kończyn protezami (podobnymi do stosowanych przez Oscara Pistoriusa , znanego niepełnosprawnego biegacza) pozwala na uproszczenie mechanicznej budowy robota.

W każdej nodze robota, o nazwie Atleta, znajduje się siedem zestawów "sztucznych mięśni", odpowiadających mięśniom ciała ludzkiego, i składających się z od jednego do sześciu siłowników pneumatycznych. Na każdej stopie znajduje się czujnik dotyku, robot jest też wyposażony w czujnik bezwładnościowy wbudowany w korpus.

Teraz naukowcy usiłują nauczyć swoje dzieło biegania, programując go tak, aby uruchamiał siłowniki w taki sam sposób co aktywowane są mięśnie ludzkie podczas biegu. Jak można zobaczyć na poniższym filmie podejście to na razie nie zapewnia specjalnie imponujących wyników - robot jest w stanie przebiec trzy do pięciu kroków, po czym upada.

Jednak naukowcy mają nadzieję, że wraz z usprawnieniem algorytmów sterowania uda im się sprawić, że testy będzie można przenieść na prawdziwy tor do biegania.

[na podstawie IEEE Spectrum ]

Leszek Karlik

Więcej o: